Wyprzedzanie za znakiem ostrzegawczym

Marian Kubala, 2008-06-09

Jechałem BMW poza obszarem zabudowanym. Przede mną jechała dość wolno Honda. W pewnym momencie zamierzałem ją wyprzedzić, ale zbliżaliśmy się do łuku drogi prowadzącego w prawo i z wyprzedzania zrezygnowałem. Zaznaczam, że przed tym łukiem był znak ostrzegawczy wg A-3 „niebezpieczne zakręty” – pierwszy w prawo. Faktycznie drugi z zakrętów prowadził w lewo, ale pomiędzy jednym zakrętem a drugim była dość znaczna odległość – dość długi odcinek drogi prostej, bo wynoszący około 120 m. Gdy wjechaliśmy na prosty odcinek drogi, wyprzedziłem Hondę, ale zaraz po wyprzedzeniu zostałem zatrzymany na parkingu przed drugim z łuków drogi i ukarany za wyprzedzanie w miejscu zabronionym, tj. na łukach oznaczonych znakiem ostrzegającym o niebezpiecznych zakrętach. Czy faktycznie w takich warunkach ruchu wyprzedzanie było zabronione?

Przeprowadzenie manewru wyprzedzania stanowi zawsze pewien stopień trudności i należy go przeprowadzać ze szczególną ostrożnością. W przypadku gdy nie możemy się w 100 proc. upewnić co do odpowiedniej widoczności i dostatecznego miejsca do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu, z manewru tego należy zrezygnować. Ponadto zawsze należy sprawdzać, czy kierujący jadący za nami nie rozpoczął wyprzedzania, a kierujący jadący przed nim na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Po sprawdzeniu całej sytuacji na drodze i przystąpieniu do wyprzedzania innego pojazdu należy zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

W zasadzie kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, za wyjątkiem sytuacji, gdy poprzedzający nas kierowca samochodu włączy lewe światło kierunkowskazu.

W terenie występują dość często miejsca, w których wyprzedzanie jest zabronione. Występują też oznakowania dróg, z których także jasno wynika wspomniany zakaz wyprzedzania.

Na większości krajowych dróg, zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

- przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,

- na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,

- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Powyższy przepis jasno opisuje interesujące nas miejsce, w którym obowiązuje zakaz wyprzedzania. Zakaz ten obowiązuje na łukach dróg oznaczonych znakami ostrzegawczymi:

- niebezpieczny zakręt w prawo,

- niebezpieczny zakręt w lewo,

- niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo,

- niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo.

W przypadku, gdy znajdziemy się poza tymi łukami, wjeżdżając na odcinek drogi prostej, gdzie mamy dość miejsca na wyprzedzenie poprzedzającego na pojazdu silnikowego i pewność co do tego, że manewr wyprzedzania przeprowadzimy w sposób bezpieczny, wyprzedzanie nie jest zabronione.

Uważam, że przedstawiony wcześniej przepis wyraźnie zaznacza, że w omawianej tu sytuacji wyprzedzanie jest zabronione, ale tylko na łukach tych dróg, a więc w miejscach, gdzie może wystąpić ograniczenie widoczności na drogę.

www.przerywnik.pl
Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA