zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Wtorek, 4 Października 2022, Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: BMW X3 SUV cena: 74 900,00 PLN, miejscowość: Wrocław, data: 2022-10-03, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA

Jak sprzedawać samochód, aby go dobrze sprzedać


Jak sprzedać samochód

1. Musisz ustalić, za ile chcesz go sprzedać.Cena nie może być za wysoka, bo wtedy nikt nie zadzwoni i po prostu go nie sprzedasz. Nie może być też za niska, bo to budzi wśród kupujących podejrzenia, że coś z autem jest nie tak. Poza tym jednym z pierwszych pytań jakie zada ci potencjalny kupujący twoje auto będzie sakramentalne: - a ile pan (pani) opuści? Trzeba więc w cenie przewidzieć kwotę przewidzianą na owe „opuszczenie” Rzecz jasna, im ona będzie wyższa, tym bardziej kupujący będzie zadowolony, że więcej utargował.2. Musisz wyliczyć cenę bazową na której oprzesz wycenę swojego autaNajlepiej zrobić to przeglądając motoryzacyjne serwisy ogłoszeniowe i ustalić na tej podstawie średnią cenę za jaką wystawiony jest samochód z twojego rocznika i o podobnym wyposażeniu. Oczywiście czym próbka statystyczna czyli ilość samochodów wziętych do wyliczenia średniej będzie większa, tym bardziej wiarygodna będzie twoja cena.

Często w ogłoszeniu podawana jest cena 19.990 zł, zamiast na przykład 20.000. Wbrew pozorom ma to znaczenie i nie służy tylko temu, by kupujący zapamiętał, że samochód kosztuje 19 i coś tam, a nie 20.000.

Opowiadał mi jeden ze sprzedających, który długo nie mógł sprzedać swojego Volva za 21.000 zł, że gdy obniżył cenę do 19.900 zł, to poszło natychmiast. Po prostu ludzie wpisują w wyszukiwarkach, że szukają auta na przykład w przedziale od 15.000 do 20.000 tysięcy. Więc jak się wpisze 21.000 to w tym przedziale się nie znajdzie, a jak 19.990 to i owszem.

Pamiętaj, żeby nigdy nie podawać ceny minimalnej, bo gdy ją podasz , kupujący ze wszystkich sił będzie dążył do tego, byś sprzedał mu auto za tę właśnie cenę.3. Kiedy sprzedawaćJeśli pilnie potrzebujesz gotówki to każda pora jest dobra. Jeśli nie, to auta najlepiej sprzedają się w okresie wiosenno - letnim i nie dotyczy to tylko kabrioletów.4. Co podać w ogłoszeniuGeneralna zasada jest taka, że czym więcej napiszesz tym lepiej, bo ogłoszenie wygląda bardziej wiarygodnie. Niektóre informacje o samochodzie, bardzo istotne dla kupującego auto, są w ogłoszeniu pomijane, bo sprzedający nie pamięta o tym, by je zamieścić. Są to:

- książka serwisowa

- bez wypadku

- pierwszy właściciel

- kupiony w salonie

-serwisowany

- garażowany

- właściciel niepalący5. Zdjęcia do ogłoszeniaBardzo ważne jest wykonanie dobrych zdjęć samochodu, bo to one przede wszystkim decydują czy kupujący zainteresuje się twoim autem. Zdecydowana większość osób najpierw przegląda zdjęcia, a dopiero później na ich podstawie wybiera i czyta wybrane ogłoszenia Trzeba zrobić zdjęcia z przodu, z tyłu, z boku oraz zdjęcia wnętrza pojazdu. Aby zrobić dobre zdjęcia można podpatrzeć jak koncerny motoryzacyjne reklamują przy pomocy zdjęć swoje samochody.

Otoczenie wokół i za samochodem powinno być raczej puste tak, aby nic nie odciągało od niego zainteresowania, chyba że jesteśmy w jakimś pięknym czy interesującym plenerze, który dodatkowo przyciągnie uwagę ewentualnego kupującego. Najlepiej robić zdjęcia popołudniu, ze względu na dostateczną ilość światła, a i dlatego, że nie jest ono wtedy za silne. Podczas robienia zdjęć słońce powinniśmy mieć za plecami.

Nie używajmy lampy błyskowej, ze względu na możliwość pojawienia się niechcianych odbić na lakierze. Fotografujemy samochód z każdej strony, pod kątem 2/3 (zdjęcia ukazujące jednocześnie przód i bok bądź tył i bok). Warto wykona też zdjęcie z wysokości maski. Zmiana kąta patrzenia doda zdjęciom dynamiki. Jeśli posiadamy bardziej zaawansowany sprzęt możemy pokusić się o fotografie wykonane z pewnej odległości, obiektywem o dłuższej ogniskowej w wyniku czego otrzymamy ostro zarysowany samochód i rozmyte tło. Podczas fotografowania wnętrza pojazdu musimy pamiętać o dobrym oświetleniu. Nie róbmy zdjęć pod słońce oraz starajmy się nie używać lampy błyskowej. Użycie flesza może spowodować wyblaknięcie kolorów i mogą pojawić się refleksy oraz niechciane cienie. Fotografujemy deskę rozdzielczą - dobrze jest to zrobić z tylnego siedzenia, bo wtedy będzie można uchwycić w kadrze poza całą deską rozdzielczą również fotele, wyposażenie, elementy świadczące o eksploatacji - kierownicę, drążek zmiany biegów.6. Przygotowanie samochodu do sprzedażyTo ważna czynność, bo pierwsze wrażenie kupującego jest bardzo istotne. Auto należy dokładnie wyczyścić z zewnątrz oraz wewnątrz. Najlepiej wypolerować lakier i umyć auto z woskowaniem,. Tapicerkę i dywaniki należy wyprać lub dać do renowacji albo przynajmniej wypastować jeśli tapicerka jest skórzana.7. Niezbędne dokumentyKupujący chciałby wiedzieć o aucie jak najwięcej, dobrze jest więc przygotować się do tego i mieć takie informacje, najlepiej podparte dokumentami. Trzeba mieć:¡ fakturę za zakup auta

¡ rachunek z zagranicy i pozostałe dokumenty celne jeśli auto zostało sprowadzone

¡ dowód rejestracyjny

¡ kartę pojazdu

¡ ważną polisa OC

¡ książkę serwisową, jeśli taka była prowadzona, jeśli nie to wydruk z napraw serwisowych

¡ rachunki z napraw i zakupu droższych części

¡ gwarancja na wymieniane podzespoły (jeśli takie posiadamy)

¡ jeśli nie posiadamy rachunków dobrze jest spisać sobie kiedy i co było w aucie wymieniane.8. Spotkanie z kupującymNie warto prowadzić z kupującym żadnych negocjacji przez telefon. Przez telefon trzeba się tylko umówić na spotkanie.

Z kupującym najlepiej się umówić w domu. Jeżeli poza domem, to najlepiej w dobrze znanym miejscu i z osobą towarzyszącą. Opowiadamy rzecz jasna o zaletach auta , ale jeżeli auto ma jakieś istotne wady, to warto też o nich wspomnieć, bo jeśli wyjdą na jaw znajdziemy się w kłopotliwej sytuacji.

Zgodnie z porzekadłem, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, na jeździe próbnej nie należy zostawiać sprzedającego samego w samochodzie. Warto też sprawdzić, czy ma prawo jazdy.9. Finalizowanie transakcjiMusimy mieś przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, a w szczególności:

• umowę kupna - sprzedaży (drukujemy ją, między innymi, w każdym numerze naszej gazety „Auto Giełda Dolnośląska”)

• druki PCC-3 i PCC 3a10. Formalności po sprzedażyPo sprzedaży samochodu dotychczasowy właściciel musi wraz z samochodem dać kupującemu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli takowa była wydana. Następnie musi zgłosić sprzedaż pojazdu:

• w firmie ubezpieczeniowej - w terminie 30 dni od dokonania transakcji,

• w Wydziale Komunikacji - w terminie 30 dni od dokonania transakcji, przedkładając umowę kupna-sprzedaży auta.Należy pamiętać o tych formalnościach i nie liczyć na to, że zmianę właściciela zgłosi kupujący. Częste są przypadki, że kupujący, dopóki może, jeździ na „papierach” poprzedniego właściciela. Z związku z czym jego mandaty będą przychodziły do ciebie....Problemy powoduje też nie zgłoszenie faktu sprzedaży auta ubezpieczycielowi. Najlepiej jest zrobić to zaraz po sprzedaży, bo z ustawy wynika , że sprzedający wraz z nabywcą solidarnie odpowiadają wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki do dnia powiadomienia firmy o zbyciu auta. Ponadto powstałe po tym terminie szkody zanim sprzedający lub kupujący poinformuje ubezpieczyciela nie obciążą już sprzedającego jednak szkoda zostanie przypisana do polisy sprzedającego. Będzie on musiał udowadniać, że nie był już właścicielem.11. Co z OC?Po sprzedaży auta polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela i nie ma możliwości odzyskania części składki. Nie dotyczy to polisy assistance.

W składanym ubezpieczycielowi zawiadomieniu powinny znaleźć się dane starego i nowego właściciela (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL), a w przypadku firm - adres siedziby i numer REGON.

Sprzedający może starać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczenia komunikacyjnego wyłącznie w przypadku wypowiedzenia przez nabywcę umowy OC w ciągu 30 dni od dnia zakupu pojazdu.12. Co trzeba załatwić w Urzędzie Skarbowym?Po sprzedaży samochodu należy wysłać do Urzędu Skarbowego formularz PCC-3. W przypadku kiedy kupującymi są dwie osoby lub więcej należy dodatkowo złożyć formularz PCC-3A, który zawiera informację o pozostałych, wymienionych w umowie kupna-sprzedaży nabywcach. Wyjątki:

- nie trzeba wysyłać gdy przedmiotem umowy jest auto o wartości niższej niż 1000 zł.

- gdy kupujemy samochód od komisanta, czyli firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.Według powszechnej opinii podatkiem jest obciążony wyłącznie nabywca pojazdu. Tak jest zwyczajowo, ale takiego rygoru prawnego nie ma. Nie ma więc przeszkód, żeby obciążyć nim obie strony bądź tylko sprzedającego. Wszystko zależy od zapisów w umowie.

Jeśli w umowie zdecydujecie się rozłożyć podatek po połowie lub zapłacić go sami, trzeba pamiętać, żeby przez 5 lat zachować dowód wpłaty.

Obowiązek podatkowy powstaje też, jeśli auto sprzedaje się auto drożej, niż się je kupiło, przed upływem 6 miesięcy od dnia nabycia. W tym przypadku różnicę należy uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 27 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 76 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 58 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 63 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 80 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 26 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 57 900,00 PLN

data: 2022-10-03

cena: 57 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 39 200,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 23 500,00 PLN

data: 2022-10-04


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA