zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 16 Czerwca 2024, Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MG 6 cena: 29 999,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2024-06-16, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
archiwum;

archiwum

Terenowy rajd

Rozmawiała Magdalena Orlicz


Z Robertem Kasprzakiem (ksywka Robson), organizatorem i pomysłodawcą Rajdu Samochodów Terenowych „RALLY QUADRA 4x4” - rozmawia Magdalena Orlicz

Przed nami w najbliższy weekend kolejny rajd Rally Quadra 4x4. Dla kogo przeznaczona jest impreza, jakie trzeba spełnić warunki aby w niej uczestniczyć?

Jest to druga edycja rajdu, pierwsza miała miejsce w styczniu. Impreza przewidziana jest tylko dla osób posiadających samochody terenowe. Inne pojazdy wykluczamy. Auta startują w dwóch klasach - turystycznej, czyli każdy seryjny samochód, posiadający odpowiednie, terenowe opony z głębokim bieżnikiem, drugą klasę stanowią auta przerobione, posiadające dodatkowe wyposażenie. Mamy tu takie samochody, mają np. zmienione zawieszenie, silnik, dołożone blokady mostów, wyciągarki itp. Muszę dodać, że porządny terenowy samochód, aby mógł jeździć w ciężkim terenie, musi być zrobiony od podstaw. Rajd jest rodzajem zabawy dla osób rozpoczynających swoją przygodę z „off-roadem” lub dla tych, którzy uczestniczą w nim od paru lat. Jest to cały czas nauka, jako że jazda w terenie bardzo różni się od jazdy po asfalcie. Impreza jest dla członków klubu, jak i dla sympatyków spoza klubu.

Jak wygląda program imprezy?

Start 28 maja w piątek, przy centrum Marino o godz. 19. Naturalnie wszyscy startujący są dwie godziny wcześniej na miejscu, plombujemy auta i załatwiamy wszelkie formalności. Organizator klasyfikuje do której grupy samochód się nadaje. Załogi startują co dwie - trzy minuty i jedziemy w teren. Pierwsze odcinki specjalne będą w okolicach Wiszni Małej. Namiary GPS, gdzie można obejrzeć rajd, są na stronie internetowej www.quadra4x4.eu od środy. Tam przejeżdżamy po wąwozach, w których są zrobione dwa punkty widokowe. Uczestnicy będą mogli podjechać w wytyczone miejsce i przejść na piechotę ok. kilometra, ponieważ nie można wjeżdżać do lasu. Każda załoga dostaje plan trasy, gdzie są współrzędne geograficzne i inne detale. Każdy zna mniej więcej te lasy i pola, a jeśli ktoś nie przejedzie dokładnie tej trasy, może nie natrafić na punkty sprawnościowe czyli tzw. pieczątki. Pieczątka może być umieszczona w rowie i trzeba będzie wjechać do rowu, przybić ją i jechać dalej. Uczestnicy dostają nalepki z numerami startowymi i kartę pojazdu. Każdy samochód powinien mieć GPS. Trasa pierwszego dnia liczy ok. 100 km, którą trzeba przejechać maksymalnie w ciągu 10 godzin. Jeśli ktoś nie przejechał tej trasy do końca, musi szybko wracać aby się zmieścić w 10 godzinach, każde spóźnienie to punkty karne. Następnie od godz. 4 nad ranem nocujemy na terenie toru crossowego. Drugi dzień rajdu zaczynamy o godz. 14 w Obornikach Śląskich. Pierwsze dwa, trzy samochody będzie wypuszczał na trasę burmistrz, ponieważ nasza impreza jest częścią obchodów Dni Obornik Śląskich. Uczestnicy pojadą w kierunku Brzegu Dolnego, a potem z powrotem do Obornik przez Radecz, zajmie to ok. 6 godzin. Po drugim odcinku mamy spotkanie integracyjne przy ognisku. W niedzielę uczestnicy pokonają super OS i nastąpi rozdanie nagród. Koszt uczestnictwa to 400 zł za pilota i kierowcę. Koszt obejmuje przygotowanie trasy i ubezpieczenie uczestników, ognisko wraz z częścią integracyjną i obsługę rajdu, przy którym pracuje 5 naszych klubowych aut oraz samochód ratownictwa drogowego z Obornik Śląskich.

Jak wygląda współpraca z nadleśnictwem i burmistrzem Obornik Śląskich?

Dzięki przychylności i współpracy nadleśnictwa nie byłoby trasy i imprezy. Leśniczy i jego zastępca bardzo mi pomagali. Te lasy są „nasze”. W ubiegłym roku zrobiliśmy akcję sprzątania lasu. Za miesiąc kolejne porządki. Chcemy być w tym lesie i pomagać, rozwijać współpracę. Pragniemy też legalnie wjeżdżać do lasu po specjalnie wytyczonych i zatwierdzonych trasach, w uzgodnieniu z nadleśniczym. Poza tym nadleśnictwo też na tym zarabia, bo nie wjeżdżamy za darmo. Płacimy 50 zł za samochód, a będzie ich w tym roku 28 plus kilka samochodów organizatorów. Zorganizowanie rajdu trwa ok. dwóch miesięcy. Trzeba załatwić pozwolenia, objeździć trasy i wszystko przygotować. Siadamy z leśnikiem do samochodu, otwieramy mapę elektroniczną i uzgadniamy, gdzie nie możemy wjeżdżać i co możemy. Musimy działać tak, aby nie uczynić szkód w przyrodzie. Następnie idziemy do specjalisty ds. ochrony środowiska, który opiniuje czy możemy jechać tędy czy nie i gdzie ominąć jakiś odcinek, aby być w zgodzie z naturą. Jeśli uczestnik rajdu zjedzie na bok, może się spodziewać kary.

Jak dawno istnieje klub?

Klub powstał ok. 8 lat temu, na zasadzie dobrowolnego zrzeszenia się i pod patronatem klubu PTTK przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Początkowo liczyliśmy, że ułatwi nam to dostęp do terenów wojskowych i poligonu. Niestety nic z tego nie wyszło. Ile osób należy do klubu? Tego nie wie nikt. Na stronie jest zarejestrowanych około 70 osób. Należy wypełnić kartę członkowską, opłacić składkę roczną i można otrzymać legitymację PTTK. Jesteśmy w swoich działaniach zależni od właściciela terenu, który np. mówi, że możemy zorganizować rajd tylko wtedy kiedy nie ma okresu ochronnego w przyrodzie. Musimy postępować ściśle według programu ochrony środowiska Natura 2000. Wpisowe do klubu wynosi ok. 50 zł na rok. Spotykamy się aby porozmawiać na tematy off-roadowe, wymienić swoje doświadczenia, klubowicz ma prawo do nalepienia naszej klubowej nalepki kiedy jeździmy po innych rajdach. Każdy klubowicz może działać, inicjatywa mile widziana. Kluby organizują imprezy na swoim terenie a osób, które mają terenowe samochody, chcących się sprawdzać w terenie jest coraz więcej. Ten sprzęt relatywnie potaniał. Samochody kupowane są przeważnie na giełdzie zagranicznej. Najczęściej zmienia się zawieszenie, wymienia silniki na mocniejsze, są serwisy „ 4x4”, które naprawiają i dostosowują samochód do jazdy w terenie. Muszę też powiedzieć, że jako klub organizujemy corocznie akcje dla dzieci z domów dziecka, WOŚP i inne lokalne pomysły. Nasza społeczność komunikuje się ze sobą poprzez Internet, telefon komórkowy Propagujemy imprezy lokalne i omawiamy inne inicjatywy. Osobom zainteresowanym polecam strony internetowe www.wroclaw4x4.org lub www.rajdy4x4.pl.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 109 900,00 PLN

data: 2024-06-15

cena: 239 000,00 PLN

data: 2024-06-15

cena: 39 999,00 PLN

data: 2024-06-16

cena: 105 900,00 PLN

data: 2024-06-15

cena: 29 999,00 PLN

data: 2024-06-16

cena: 127 999,00 PLN

data: 2024-06-16

cena: 159 999,00 PLN

data: 2024-06-16

cena: 279 000,00 PLN

data: 2024-06-15

cena: 117 999,00 PLN

data: 2024-06-16

cena: 37 999,00 PLN

data: 2024-06-16


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA