zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 5 Grudnia 2022, Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: DS 4 CROSSBACK cena: 57 000,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2022-12-05, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Inż. Kubala odpowiada

Marian Kubala


Często w nocy, w czasie dobrych warunków atmosferycznych, mijam się z samochodami, w których włączone są światła przeciwmgłowe. Czy światła te można włączać w każdych warunkach jazdy?

Nie. Światła przeciwmgłowe mogą być włączane tylko w ściśle określonych warunkach i przede wszystkim służą one do oświetlania drogi przed samochodem w warunkach pogorszonej widoczności, np. podczas występowania mgły, intensywnych zamieci śniegu, znacznych opadów deszczu itp. Ponadto z przepisów dotyczących ich używania wynika, że mogą one być włączane tylko w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Na drogach krętych, oznakowanych odpowiednimi znakami ostrzegawczymi, światła te mogą być używane także od zmierzchu do świtu, także w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.Niedawno mówiono szeroko o stosowaniu do napędu silników oleju rzepakowego. W tej chwili temat ten jest w ogóle nieobecny. Czyżby olej ten nie nadawał się do napędu silników?

Olej rzepakowy, który miał służyć do napędu silników samochodowych, posiada tak zalety, jak i wady. Korzystnymi cechami są mniejsza lepkość i niższa temperatura krzepnięcia, a także niższa toksyczność spalin. Niestety, jest on też w czasie spalania mniej stabilny termicznie, niż np. olej napędowy, i skłonny jest też do polimeryzacji, co prowadzi do wytwarzania się osadu węglowego w komorze spalania, jak również na elementach aparatury wtryskowej. Nawet zmieszanie oleju rzepakowego w ilości przekraczającej 50 proc. z olejem napędowym, powoduje pewne zagęszczanie oleju silnikowego. Podobnie niekorzystnym zjawiskiem jest opóźnianie zapłonu w niskich temperaturach, inna charakterystyka wtryskiwania paliwa, spadek ciśnienia spalania, a w sumie niższa sprawność silnika. Z tego względu olej ten do napędu silników nie jest u nas stosowany.Spotkałem się z katalizatorami metalowymi i ceramicznymi. Czy katalizator ceramiczny jest lepszy, trwalszy?

W zależności od rodzaju zastosowanego materiału na tzw. blok katalizatora, dzielimy je na: ceramiczne - z blokiem ceramicznym i metalowe - z blokiem metalowym. Oba katalizatory różnią się także kształtem kanałów. W katalizatorze ceramicznym kanały przecinają się pod kątem prostym, a w katalizatorze metalowym przecięcia biegną w stosunku do siebie ukośnie. Zdecydowanie lepszym katalizatorem jest katalizator metalowy, ponieważ:

- jest znacznie mniej wrażliwy na skoki temperatury;

- szybciej się nagrzewa, co pozwala na szybsze osiągnięcie temperatury oczyszczania spalin;

- jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne;

- ma mniejsze opory przepływu.

Stosowanie katalizatora metalicznego pozwala w efekcie osiągnąć dłuższy przebieg samochodu.Poduszki gazowe składają się z szeregu elementów. Czy po zadziałaniu - użyciu poduszki, należy wymienić wszystkie jej elementy?

Zasadnicze elementy wchodzące w skład układu poduszki gazowej np. kierowcy:

-worek poduszki;

-generator gazu z zapalnikiem;

-sterownik;

-czujniki przednie;

-sprężyna spiralna - często nie jest stosowana w układach typu kompakt.

W układzie tzw. kompakt wszystkie elementy (generator gazu, poduszka, elementy sterujące i wyzwalające, a także lampka sygnalizacyjna poduszki) wmontowane są w np. kole kierownicy. Po zadziałaniu poduszki w takim układzie należy dokonać wymiany całego układu, a w przypadku awarii, dokonuje się wymiany poszczególnych jego elementów - sterownika oraz generatora z workiem poduszki.

ZAPYTAJ NASZYCH EKSPERTÓW

O niejasne przepisy ruchu drogowego. O zagadnienia techniczne. O ubezpieczenie samochodu. O auta używane. O wszystko, co związane z motoryzacją.
Kliknij tutaj, żeby wysłać pytanie.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 318 570,00 PLN

data: 2022-12-05

cena: 269 000,00 PLN

data: 2022-12-05

cena: 49 000,00 PLN

data: 2022-12-05

cena: 57 000,00 PLN

data: 2022-12-05

cena: 209 900,00 PLN

data: 2022-12-03

cena: 233 085,00 PLN

data: 2022-11-30

cena: 233 085,00 PLN

data: 2022-11-30

cena: 233 085,00 PLN

data: 2022-11-30

cena: 233 085,00 PLN

data: 2022-11-30

cena: 14 600,00 EUR

data: 2022-11-24


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA