zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Wtorek, 4 Października 2022, Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: NISSAN QASHQAI cena: 83 000,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2022-10-04, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Pytania do inż. Kubali

Przemek Jurek


Czy kupując używany samochód oprócz umowy kupna-sprzedaży i dowodu rejestracyjnego, wymagany jest jakiś dokument z pierwszego zakupu samochodu?

Nie. W przypadku przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. Gdyby samochód był czasowo wycofany z ruchu, to dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.Czy fakt zmiany właściciela samochodu zgłasza do wydziału komunikacji kupujący, czy sprzedający?

Zgodnie z przepisami właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Zawiadomienie to jest konieczne przy zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

O sprzedaży samochodu nie można pominąć także ubezpieczyciela.Po wezwaniu mnie na policje dowiedziałem się, że mój pojazd uczestniczył w drobnej stłuczce. Faktem jest, że na pewno ja w niej nie brałem udziału. W związku z tym miałem odpowiedzieć, kto w tym dniu i o tej godzinie eksploatował mój pojazd. Powiedziałem ostatecznie, że jak sobie przypomnę kto to był, to przyjdę powtórnie i powiem. Czy ja mam taki obowiązek?

Tak. Faktycznie przepisy nie mówią w tym przypadku o policji, ale jest to organ uprawniony do żądania takich informacji. Zgodnie z przepisami właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.Jestem posiadaczem samochodu czasowo wycofanego z ruchu od 6 miesięcy. O ile miesięcy mogę jeszcze przedłużyć ten okres?

Dowolne przedłużanie czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest niemożliwe. Faktycznie pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 6 miesięcy. Okres ten może być jednorazowo przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać dziewięciu miesięcy w roku, licząc od dnia jego wycofania z ruchu.Czy w związku z administracyjnymi zmianami nazw ulic i wynikającą z tego koniecznością wymiany dokumentów, sam pokrywam koszty tej wymiany, czy Urząd?

Z obowiązujących w tym zakresie przepisów wynika, że jest to możliwe. Natomiast trudniej ten przepis wprowadzić w życie. Faktem jest, że w przypadku gdy zmiana stanu faktycznego w zakresie adresu właściciela lub posiadacza pojazdu, wymagająca wydania nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu, spowodowana została zmianami administracyjnymi, rada powiatu może, w drodze uchwały, zmniejszyć opłatę lub zwolnić od jej uiszczenia osoby obowiązane do ubiegania się o wydanie tego dokumentu.Dowiedziałem się, że mój stary motorower muszę obecnie poddać badaniom technicznym. Czy to prawda?

Tak, ale zgodnie z wytyczonymi przez przepisy okresami. Obecnie właściciel samochodu, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania. Jeśli od dnia pierwszej rejestracji minęły 3 lata, to badanie powyższe można przeprowadzić w terminie roku od dnia wejścia Ustawy w życie (zmiany w Dz.U. z dn. 23.06.2009 r.).

ZAPYTAJ NASZYCH EKSPERTÓW

O niejasne przepisy ruchu drogowego. O zagadnienia techniczne. O ubezpieczenie samochodu. O auta używane. O wszystko, co związane z motoryzacją.
Kliknij tutaj, żeby wysłać pytanie.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 2 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 33 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 88 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 43 900,00 PLN

data: 2022-10-03

cena: 52 029,00 PLN

data: 2022-10-03

cena: 80 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 76 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 18 000,00 PLN

data: 2022-10-04

cena: 99 900,00 PLN

data: 2022-10-03

cena: 23 000,00 PLN

data: 2022-10-04


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA