zobacz: przerywnik.pl autogielda.pl e.autogielda.pl
Poniedziałek, 17 Marca 2025, Imieniny obchodzą: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: DS 4 cena: 27 999,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2025-03-16, ...szczegóły
GALERIA
NAPISZ DO ODJAZD-u
Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
NAJNOWSZE
Kto płaci najmniej za OC w grudniu 2017 r.? (21-12-2017)
Jeśli masz wolne 100.000 Euro i lubisz się ścigać, to auto dla Ciebie (20-12-2016)
Nowy Przedłużony Volkswagen Tiguan Allspace (20-12-2016)
Mitsubishi Outlander PHEV – hybrydowe auto dla przedsiębiorców dbających o ekologię (20-12-2016)
DOSTAWCZAK NA PRĄD Z PRZYZWOITYM ZASIĘGIEM? CZEMU NIE (16-12-2016)
Nowe RENAULT ZOE (13-12-2016)
Marian Kubala
Jeden z moich kolegów pojechał swoim samochodem na stację diagnostyczną, gdzie zatrzymano mu dowód rejestracyjny. Inny z kolegów był na tej samej stacji i mimo występujących usterek dowodu nie zatrzymano. Czy powyższe działania zależą od diagnosty?
Problem nie tkwi w pracowniku stacji, ale w stanie technicznym danego samochodu. Jeśli stwierdzone przez diagnostę usterki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, zamieszcza się je w zaświadczeniu z badania technicznego i informuje właściciela pojazdu o konieczności wykonania badania technicznego pojazdu po usunięciu usterek. Jeśli stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie, w zaświadczeniu z badania technicznego dokonuje się wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr...". Zatrzymany dowód rejestracyjny diagnosta przesyła do właściwego organu rejestrującego, który go wystawił, załączając kopię wydanego zaświadczenia.
Czy w trakcie przeglądu technicznego samochodu sprawdzany jest jeszcze numer silnika? Jak wiadomo silnik jest od pewnego czasu tylko częścią zamienną.
Brak numeru silnika w pojeździe zarejestrowanym w kraju, albo gdy numer silnika jest skorodowany lub zniszczony, jest wymagany o ile jest określony w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie.
W trakcie kontroli drogowej zwrócono mi uwagę, że z przodu samochodu są założone opony o zdecydowanie innej rzeźbie bieżnika, niż na oponach tylnych. Czy słusznie?
Nie, lecz najlepszym rozwiązaniem jest właśnie posiadanie jednakowych opon na wszystkich kołach. Przepisy mówią o tym, że na tej samej osi nie mogą być zamontowane opony różnej konstrukcji (radialne, diagonalne, z opasaniem lub o różnej rzeźbie bieżnika). Nie mogą też na tej samej osi pojazdu być zamontowane opony o różnych rozmiarach.
Czy minimalna wysokość rzeźby bieżnika w oponach zimowy jest taka sama, jak w oponach letnich?
Tak. W zasadzie wymaga się, aby opony nie byłby zużyte poniżej wskaźników pokazują graniczne zużycie, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki, rzeźba bieżnika nie powinna być niższa niż 1,6 mm na 3/4 szerokości środkowej części opony. Natomiast opony zimowe o wysokości rzeźby bieżnika niższej od 4 mm, praktycznie nie spełniają w pełni swojego zadania.
Niedawno dokonałem zakupu używanego samochodu z zamontowanymi białymi przednimi światłami kierunkowskazów. W trakcie kontroli stwierdzono, ze światła te nie mogą być białe. Czy słusznie?
Jeśli chodzi o światła kierunkowskazów, to powinny mieć barwę żółtą samochodową. Ponadto włączenie tych świateł powinno być w pojeździe sygnalizowane. Częstotliwość błysków nie może być mniejsza niż 60 cykli na minutę i nie większa niż 120 cykli na minutę. Światła te powinny dość szybko się włączać, jak i wyłączać. Włączenie świateł nie powinno następować z opóźnieniem większym niż 1 s, a pierwsze wyłączenie z opóźnieniem nie większym niż 1,5 s od uruchomienia przełącznika kierunkowskazów.
Czy wyrejestrowany i odzyskany po roku, po kradzieży, samochód osobowy można ponownie zarejestrować?
Tak. W takim przypadku można dokonać ponownej rejestracji samochodu, tak jak m. in. pojazdu zabytkowego, czy wyrejestrowanego wcześniej ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej, a także pojazdu mającego co najmniej 25 lat, którego model nie jest produkowany od lat 15.
ZAPYTAJ NASZYCH EKSPERTÓW
O niejasne przepisy ruchu drogowego. O zagadnienia techniczne. O ubezpieczenie samochodu. O auta używane. O wszystko, co związane z motoryzacją.
Kliknij tutaj, żeby wysłać pytanie.
SZUKAJ
OGŁOSZENIA
Redakcja: raklama@autogielda.pl
Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA