zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Wtorek, 31 Stycznia 2023, Imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: NISSAN QASHQAI cena: 46 999,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2023-01-31, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Drukuj AAA
Fot. Hormann;

Fot. Hormann

O garażach słów kilka

Magdalena Orlicz


Z Maciejem Jagiełą, kierownikiem działu budowlanego w markecie budowlanym Leroy Merlin Sp. z o.o we Wrocławiu, rozmawia Magdalena Orlicz

Magdalena Orlicz: Co powinien zrobić przeciętny Kowalski, aby zacząć budowę garażu?

Maciej Jagieła: To zależy, czy buduje garaż wolno stojący, czy garaż przy domu. Przede wszystkim powinien mieć zezwolenie na budowę. Powinien zadbać o to, by garaż znajdował się na dobrym dla niego terenie. W przypadku garażu przydomowego musi określić z jakich materiałów będzie budował, czy chce mieć kanał lub komórkę na rzeczy niepotrzebne w domu. Oczywiście dobrze jest mieć projekt takiego przedsięwzięcia, ponieważ łatwiej wtedy zaplanować kolejne etapy i zakup potrzebnych materiałów.

Przychodząc do nas, klient może kupić wszystko to, co jest potrzebne do budowy i częściowo wyposażenia. Dostanie wszystko do wybudowania fundamentów, bo od tego trzeba zacząć. Materiałów do budowy ścian jest dużo. Mogą to być materiały ceramiczne w postaci wypalanych pustaków ceramicznych, przez gazobeton, czy cegłę i inne rzeczy do budowy ścian. Kolejnym elementem naszego garażu będzie przykrycie czyli dach. Najpopularniejszymi materiałami są papa, płyty bitumiczne, gonty i blachy.Który z materiałów do budowy ścian kupowany jest najczęściej?

Najczęściej klienci decydują się na gazobeton szary, ze względu na jego cenę. Jest to materiał, którego nie stosuje się do budynków mieszkalnych ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń. Nadaje się na budynki gospodarcze. Gazobeton jest w różnych rozmiarach, w zależności czy klient będzie budował garaż minimum, aby auto nie mokło na deszczu, czy też większy garaż, trzymający ciepło. Z gazobetonu tzw. „12” można zrobić ściany zapobiegające zamoknięciu a może być 24 ka, grubości 6 cm, która utrzyma ciepło. Oczywiście zawsze ściany z cieńszego gazobetonu można zawsze ocieplić.Który z materiałów jest najlepszy do zrobienia dachu? Jaką wybrać bramę garażową?

Najlepiej dach dwuspadowy, a nie płaski, aby nie zalegał śnieg czy nie zbierała się woda. Każdy dach musi mieć pewien kąt nachylenia, aby nie stała na nim woda i nie zamarzała w szczelinach.

Są różne rodzaje bram garażowych. Najczęściej wybierane są albo podnoszone albo wahadłowe czyli tradycyjnie otwierane. Wszystko zależy od wykonania i decyzji klienta. Garaż traci temperaturę głównie poprzez drzwi, dlatego warto zainwestować w bramę i dobry automat, który będzie ją podnosił i zamykał, aby nie wysiadać za każdym razem z auta. Mamy też zamki do bram na sworznie, zamki z alarmem, monitory różnego rodzaju, nawet z możliwością połączenia z całym domem poprzez centralkę. Mamy też kamery, które można umieszczać na zewnątrz.Od jakiego działu powinien zacząć klient budujący garaż?

pewno też musi wejść na „stolarkę” czyli dział drzewny, gdzie znajdują się wszystkie elementy drewniane potrzebne do zrobienia dachu. Tu również znajdzie bramy garażowe. Na wykończenie można założyć alarmy i monitory, które są w dziale elektrycznym. Kiedy mamy stan surowy, montujemy bramę i zamykamy garaż. W stanie surowym zamkniętym robimy wszystkie instalacje elektryczne i alarmowe. Następnie tynkujemy i wykańczamy. Trzeba się zastanowić, co chcemy mieć na podłodze. Czy będzie to wylewka betonowa, czy chcemy płytki antypoślizgowe.Czy może pan w przybliżeniu podać ceny niektórych materiałów? Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Bloczek betonowy „24” kosztuje ok. 7 zł, trzeba by 200 - 250 sztuk Jest to tanie. Metr muru kosztuje 56 zł. Pamiętajmy też o zaprawach.

Najtańszym rozwiązaniem jest budowanie garażu z szarego gazobetonu. Do tego brama podnoszona 500 zł i gont na dach. W sumie postawienie garażu to koszt ok. 2,5 do 3 tys. zł. Może nie będzie to bardzo ekskluzywny garaż, ale całkiem przyzwoity. Uwaga ! Jeśli to jest typowy garaż, brama powinna być podnoszonaCo z garażem przydomowym?

Kiedy garaż jest przy domu, trzeba kupić opuszczaną bramę i pomyśleć, jakie płytki mają być na podłodze. Najczęściej kupowane są płytki gresowe, technicznne, w cenie 12-15 zł za metr. W następnej kolejności trzeba wybrać tynki i farby i zaplanować podjazd. Najczęściej budynki mają wjazd z ulicy, nie pochyły. Jeśli już robimy podjazd pod kątem, polecam kostkę brukową lub płyty ażurowe, łatwe w ułożeniu, szczególnie kiedy mamy błoto i ziemię przed garażem. Po czasie można to wymienić na kostkę lub płyty ogrodowe, które są w szerokim asortymencie, włącznie ze zrobieniem projektu i aranżacji ogrodowej z uwzględnieniem podjazdu. Metr kostki brukowej do ułożenia podjazdu kosztuje 40 zł. Jednak przy zakupie musimy zwrócić uwagę na jej grubość. Do garażu przy domu wystarczy kostka chodnikowa - 7 cm długa.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 11 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 29 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 10 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 30 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 41 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 29 900,00 PLN

data: 2023-01-30

cena: 15 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 44 999,00 PLN

data: 2023-01-31

cena: 79 704,00 PLN

data: 2023-01-30

cena: 51 999,00 PLN

data: 2023-01-31


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA